سنگ جزئی از هویت ایرانی(1)

هر کشوری دارای شمایل و نشانه ای است که معمولاً آن کشور را به همان میشناسند.
به عنوان مثال اگر قرار باشد که عکس یا فیلمی درباره فرانسه به نمایش گذاشته شود و یا پوستری ارائه شود که معرف فرانسه باشد؛ به احتمالی قریب به یقین، توأم با تصویری از “برج ایفل” خواهد بود. برج ایفل نماد انقلاب صنعتی و متناسب با شرایط روز فرانسه است. مجسمه ی آزادی در کشور آمریکا، اهرام ثلاثه ی مصر، سالن اپرای سیدنی در استرالیا و… هر یک نشانی است که نمایشگر ساختار، فرهنگ و رویکرد کشور مربوطه می باشد. ماندگاری و طول عمر بالا از شاخصه¬ های اصلی نشانه های یک کشور هستند، متناسب با همان کشور طراحی شده و دنیا میپذیرد که این نماد نشانه ی آن کشور است. حال سوالی که مطرح می شود، در تبلیغات جذب توریست به ایران، از چه نماد و نشانی برای معرفی ایران استفاده می شود؟
نشان ایران یا تخت جمشید است و یا کارهای زیبای آجری مانند مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان و در بین معماری های جدید هم برج آزادی در تهران … این نشانه -های ایرانی از نظر جنس و مواد، یا از آجر و یا از سنگ هستند.
شاید بتوان گفت که از ۲۵۰۰ سال پیش تا کنون، ایران در دنیا به داشتن منابع غنی سنگ طبیعی و هنر و استفاده از آن‌ها معروف بوده است. چنانچه برای بازرگانی به یک کشور اروپایی یا آسیایی بروید و به عنوان یک ایرانی خود را تولیدکننده اتومبیل معرفی کنید، به راحتی از شما نخواهند پذیرفت با این که ما تولیدکننده ی اتومبیل نیز هستیم اما اگر متوجه شوند که نوع تجارت شما در زمینه سنگ طبیعی است، برای آن‌ها مورد قبول خواهد بود.
تعلق داشتن سنگ به ایران و ایرانی، برای مردم دنیا پذیرفته شده است و در کنار فرش، زعفران و پسته ؛ ایران را به سنگ ساختمانی نیز می شناسند.
طول عمر بالای سنگ طبیعی، یکی از بزرگ‌ترین حسن های این نوع از مصالح برای انتخاب جهت کاربرد در بناهای عظیم و ماندگار است. چنانچه طول عمر آن از طول عمر خود بنا نیز بیشتر است، که این خود بهترین علت برای اثبات کیفیت بالای سنگ طبیعی است.
پس از قرن ها تخت جمشید خراب شده است ولی سنگ آن همان گونه که بوده پابرجاست و همچنان با استحکام مناسب، کمر خود را صاف و سینه ی خود را ستبر نگاه داشته است.
ادامه دارد…

Add a comment

*Please complete all fields correctly

نه + بیست =

نوشته های مشابه

سنگفرش کوبیک چیست؟
سنگ دهبید
خانه های سنگی 700 ساله در ایران