آناناس سنگی شهر اسکاتلند

آناناس سنگی شهر اسکاتلند

“داتمور آناناس” نام خانه‌ای تابستانی در اسکاتلند است که در قرن هجده ساخته شده و هنر معماری آن در یک آناناس سنگی بزرگ در مرکز ساختمان جلوه می‌کند که آن را به عجیب ترین ساختمان اسکاتلند تبدیل کرده است. این خانه دو طبقه یک گلخانه هم دارد که در سال ۱۷۶۱ توسط جان موری ساخته شد و درون آن آناناس پرورش می‌دادند. ارتفاع این آناناس سنگی ۱۴ متر است که بر روی گنبدی هشت ضلعی ساخته شده است.

از آنجا که رسوب آب بر روی سنگ و یخ زدن آن می‌تواند آسیب های جدی به سنگ وارد کند ، سنگ های این آناناس و برگ ها طوری ساخته شده‌اند که به هیچ عنوان بر روی آن ها آب باران ذخیره نمی‌شود . در واقع پایه هر برگ بالاتر از خود آن قرار دارد اما آنقدر سنگ ها هنرمندانه تراشیده شده‌اند که از روبه رو اینگونه به نظر نمی‌رسد و فقط زمانی که از زیر به آن ها نگاه کنیم متوجه این موضوع می‌شویم و می‌بینیم که آب از زیر آن ها در حال تخلیه است. دو دیواره اصلی این خانه از جنس سنگ می‌باشند که به عنوان دیوار محافظتی گلخانه در برابر باد عمل می‌کنند و آناناس سنگی در وسط این دو دیوار قرار دارد .
با اینکه گنبد این خانه هشت ضلعی است، اما با توجه به منحنی های ظریفی که دیوارها دارند، اتاق زیر گنبد به شکل دایره می‌باشد‌. حتی در این اتاق و شیشه ی پنجره های ان هم منحنی شکل هستند تا بتوان حالت گرد و بدون زاویه بودن اتاق را حفظ کرد. این از خاصیت های استفاده از سنگ در نماست که می توان آن را به هر شکلی درآورد.


Add a comment

*Please complete all fields correctly

نه + 4 =

نوشته های مشابه

توری گابیون چیست و چه کاربردی دارد؟
درز انبساط و کاربرد آن
سنگ تایل یکدست و یکنواخت دهبید شایان
فروش ویژه گروه تولیدی سنگ احسان