تاریخچه هفت هزار ساله صنعت حجاری ایران

تاریخچه هفت هزار ساله صنعت حجاری ایران

مورخان تاریخچه استفاده از سنگ برای ساخت بنا توسط بشر را بیش از ۱۲ هزار سال برآورد کرده‌اند و سابقه ایران در حجاری را می‌توان از بقایای کاخ‌ها و بناهای سنگی قدیمی دریافت که پس از گذشت هزاران سال همچنان حکایت از جلال و عظمت این کشور و هنر و علم مردمانش دارد.

تخت جمشید، پاسارگاد، تخت سلیمان و بسیاری از بناهای ساسانی قدمت استفاده از سنگ در ساخت بنا را در کشورمان اثبات می‌کنند. تاریخ ساخت این بناها در هزاره‌های نخست شکل گیری تمدن بشر بوده است.

در آن زمان که سنگ تراشان با ابزار ابتدایی،‌ ستون‌های تخت جمشید را می‌ساختند حتی تصورهم نمی‌کردند روزی صنعت و پیشه آنها نام ایران را جهانی کند. امروز پس از قرن‌ها، صنعت سنگ ایران جایگاه چهارم تولید جهانی را از آن خود کرده است و سنگ ایرانی زینت بخش نمای برج‌ها در ایتالیا و آمریکا شده است.

سنگ تراشی در ایران قرن‌ها قبل از میلاد حضرت مسیح، با ساخت لوازم برای شکار حیوانات و وسایل اولیه زندگی وجود داشته و به تدریج به اوج رونق و شکوفایی خود رسیده است.

یافته‌های باستانی از جمله اشیایی که از حفاری‌های تپه یحیی واقع در صوغان کرمان به دست آمده، موید آن است که تاریخچه صنعت سنگ در کشورمان به ۴۵۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد و کشف این ظروف نشانگر آن است که در آن زمان تهیه اشیاء مختلف مصرفی و تزئینی با تراش از سنگ سبز در کرمان رواج داشته است.

سنگ تراشی در ایران قدیم بیشتر به ساخت وسایل کشاورزی و آلات و ابزار شکار اختصاص داشته و لوازم سنگی به دست آمده از غار هوتو در نزدیکی بهشهر که متعلق به ۱۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌باشد، این موضوع را اثبات می‌نماید.

دو عامل شامل روش‌های استخراج بدون انفجار و به کارگیری وسیع ماشین‌های سخت بُر موجب انقلاب در صنعت سنگ ایران شد که در دهه‌های اخیر صورت گرفته اند.


Add a comment

*Please complete all fields correctly

یک + چهارده =

نوشته های مشابه

توری گابیون چیست و چه کاربردی دارد؟
درز انبساط و کاربرد آن
سنگ تایل یکدست و یکنواخت دهبید شایان
فروش ویژه گروه تولیدی سنگ احسان