خلاصه ای از تاریخچه صنعت سنگ در ایران

خلاصه ای از تاریخچه صنعت سنگ در ایران

در سال ۱۳۰۷ نخستین دستگاه برش سنگ که نوعی اره دارای تیغه‌های آهنی بود برای برپا داشتن کاخ مرمر ساخته و نصب گردید. این اره با پودر سیلیس فعالیت می‌کرد و به همین خاطر به اره گلی معروف شده بود و در منطقه نازی آباد تهران قرار داشت و همزمان شرکت اشکودا، برای تأمین سنگ ساختمان دادگستری اره مشابه ای نصب کرد.

ساخت اولین کارخانه سنگ بری در ایران در سال ۱۳۱۷ توسط آستان قدس رضوی در مشهد شروع و در سال ۱۳۱۸ به بهره برداری رسید.

در سال ۱۳۲۰ گلداشمیت به همراه شریک ایرانی خود در جوادیه تهران اره جدیدی را راه اندازی کردند و هم زمان، کارخانه نازی آباد اره‌خانه خود را تا یازده دستگاه توسعه داد که سنگ‌های حرم حضرت امیرالمومنین (ع)، حرم حضرت امام حسین (ع) و مسجد ارگ تهران از جمله محصولات تولیدی این کارخانه است.

در سال ۱۳۲۷ یک واحد سنگ بری دیگر در محدوده میدان ۱۷ شهریور (ژاله سابق) راه اندازی شد.

در سال ۱۳۲۸ یک دستگاه فرز ایرانی و در سال ۱۳۳۲ یک دستگاه ساب ایرانی نیز در این کارخانه نصب و راه اندازی شد.

تا سال ۱۳۴۰ در تمامی کارگاه‌های سنگ بری، تخلیه سنگ از کامیون، با استفاده از غلطک و دیلم انجام می‌گرفت و سنگ به پایین پرتاب می‌شد. تا این که یکی از کارخانه‌های سنگ بری، یک دستگاه جرثقیل دروازه ای از خارج کشور وارد نمود.

در سال ۱۳۴۰ اولین اره ۶۰ تیغه ای کوارتز خارجی که از پودر کوارتز استفاده می‌کرد، مورد بهره برداری قرار گرفت.

در سال ۱۳۴۲ براساس طراحی جدید، برای اره‌ها پایه‌ی چدنی ساخته شد و سیستم وزنه ای به محور پیچی تبدیل شد، که هم اکنون نیز به صورت تکمیل شده از آن استفاده می‌شود.

تا سال ۱۳۴۳ در مجموع حدود ۱۰ واحد سنگ بری در کشور وجود داشت. از این تعداد یکی در مشهد، یکی در اصفهان و مابقی در تهران قرار داشتند..

تا سال ۱۳۴۵ تولید سنگ به همین منوال ادامه داشت. پس از آن اولین اره سنگ بری که با تیغه‌های الماسه کار می‌کرد از خارج خریداری و نصب شد و راه برای تولید انبوه سنگ باز شد. هرچند که در کشور‌های خارجی، حدود ۱۵ سال این روش برش سنگ متداول شده بود.

بر اساس بررسی‌های به عمل آمده، استفاده از سنگ به صورت پلاک مشابه کارهای امروزی در کشور ما حداقل از حدود ۶۰ سال قبل معمول گردیده و در سال‌های قبل از آن، تهیه پلاک سنگی بسیار محدود بوده.


Add a comment

*Please complete all fields correctly

نوزده + 6 =

نوشته های مشابه

توری گابیون چیست و چه کاربردی دارد؟
درز انبساط و کاربرد آن
سنگ تایل یکدست و یکنواخت دهبید شایان
فروش ویژه گروه تولیدی سنگ احسان