سنگ جزئی از هویت ایرانی (۱)

سنگ جزئی از هویت ایرانی(1)

هر کشوری دارای شمایل و نشانه‌ای است که معمولاً آن کشور را به همان می‌شناسند.
به عنوان مثال اگر قرار باشد که عکس یا فیلمی درباره فرانسه به نمایش گذاشته شود و یا پوستری ارائه شود که معرف فرانسه باشد؛ به احتمالی قریب به یقین، توأم با تصویری از “برج ایفل” خواهد بود. برج ایفل نماد انقلاب صنعتی و متناسب با شرایط روز فرانسه است. مجسمه ی آزادی در کشور آمریکا، اهرام ثلاثه‌ی مصر، سالن اپرای سیدنی در استرالیا و… هر یک نشانی است که نمایشگر ساختار، فرهنگ و رویکرد کشور مربوطه می‌باشد. ماندگاری و طول عمر بالا از شاخصه‌های اصلی نشانه‌های یک کشور هستند، متناسب با همان کشور طراحی شده و دنیا می‌پذیرد که این نماد نشانه‌ی آن کشور است. حال سوالی که مطرح می‌شود، در تبلیغات جذب توریست به ایران، از چه نماد و نشانی برای معرفی ایران استفاده می‌شود؟
نشان ایران یا تخت جمشید است و یا کارهای زیبای آجری مانند مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان و در بین معماری‌های جدید هم برج آزادی در تهران … این نشانه‌های ایرانی از نظر جنس و مواد، یا از آجر و یا از سنگ هستند.
شاید بتوان گفت که از ۲۵۰۰ سال پیش تاکنون، ایران در دنیا به داشتن منابع غنی سنگ طبیعی و هنر و استفاده از آن‌ها معروف بوده است. چنانچه برای بازرگانی به یک کشور اروپایی یا آسیایی بروید و به عنوان یک ایرانی خود را تولیدکننده اتومبیل معرفی کنید، به راحتی از شما نخواهند پذیرفت با این که ما تولیدکننده‌ی اتومبیل نیز هستیم اما اگر متوجه شوند که نوع تجارت شما در زمینه سنگ طبیعی است، برای آن‌ها مورد قبول خواهد بود.
تعلق داشتن سنگ به ایران و ایرانی، برای مردم دنیا پذیرفته شده است و در کنار فرش، زعفران و پسته؛ ایران را به سنگ ساختمانی نیز می‌شناسند.
طول عمر بالای سنگ طبیعی، یکی از بزرگ‌ترین حسن‌های این نوع از مصالح برای انتخاب جهت کاربرد در بناهای عظیم و ماندگار است. چنانچه طول عمر آن از طول عمر خود بنا نیز بیشتر است، که این خود بهترین علت برای اثبات کیفیت بالای سنگ طبیعی است.
پس از قرن‌ها تخت جمشید خراب شده است ولی سنگ آن همان گونه که بوده پابرجاست و همچنان با استحکام مناسب، کمر خود را صاف و سینه ی خود را ستبر نگاه داشته است.
ادامه دارد…

Blog Comments

سلام وقت بخیر.
ادامه مقاله رو نتونستم پیدا کنم ممنون میشم لینکش رو بدید.

سلام وقتتون بخیر
ادامه مقاله در این لینک قابل مشاهده است.
http://ehsanstone.ir/blog/سنگ-جزئی-از-هویت-ایرانی-۲/

Add a comment

*Please complete all fields correctly

شانزده + دوازده =

نوشته های مشابه

توری گابیون چیست و چه کاربردی دارد؟
درز انبساط و کاربرد آن
سنگ تایل یکدست و یکنواخت دهبید شایان
فروش ویژه گروه تولیدی سنگ احسان