معبد لوتوس

معبد لوتوس

در کشور هند، بیشتر از هرجای دیگر، ریشه‌های دینی و فرقه‌های مختلف وجود دارد و نشانه‌های هر دین و مذهب را می‌توان درانواع و اقسام ساختمان‌ها، معماری‌های متفاوت حاکم و مدل شهرسازی آن منطقه دید . در معماری هندو معابدی با ظاهرهایی متفاوت و غیر قابل معمول بسیار به چشم می‌خورد و هر کدام به یک دین و آیین اشاره می‌کنند . یکی از این بناها گل مقدس هند می‌باشد که ” لوتوس ” نام دارد .
مواد تشکیل دهنده نمای خارجی این معبد و همه گلبرگ‌های آن که به طور شعاعی به سمت بالا قرار دارند از سنگ مرمر ، سیمان و شن است . این معبد گل شکل ، ۲۷ گلبرگ دارد.
ساختار کلی و پایه ی این معبد از بتن ساخته شده و برای ایجاد شیار در گلبرگ‌ها هم بتن از پیش ساخته به کار رفته است . برای بارگزاری فولاد در اسکلت این معبد گزینه های مختلف زیادی وجود داشت که بهترین آن ها قاب های فولادی با اتصالات پیچی بود که بالاترین کاربرد و دقت را در کارهای تولید و مونتاژ دارند . همه گلبرگ‌ها که به طور شعاعی به سمت بالا قرار دارند .
نمای داخلی تمامی گلبرگ‌ها و پوسته‌ی داخلی آن‌ها و در واقع جایی که الگوهای معماری در آن نمایان می‌شود، از بتن پوشیده شده است. در این الگو سطح داخلی از شیارها و طرح‌های شعاعی و عمودی متقاطع تشکیل شده است .


Add a comment

*Please complete all fields correctly

هفده + شانزده =

نوشته های مشابه

توری گابیون چیست و چه کاربردی دارد؟
درز انبساط و کاربرد آن
سنگ تایل یکدست و یکنواخت دهبید شایان
فروش ویژه گروه تولیدی سنگ احسان