سنگ آنتیک

سنگ آنتیک - گروه تولیدی سنگ احسان

از کنار هم قرار گرفتن قطعات شکسته و خرد شده سنگ‌ها، سنگ آنتیک به وجود می‌آید. این خرده سنگ‌های با چسب‌هایی با پایه رزینی به هم متصل می شوند. این نوع سنگ به دو شکل طبیعی و مصنوعی وجود دارد، سنگ آنتیک طبیعی از قطعات شکسته سنگ‌های طبیعی  مثل تراورتن، مالون، مرمریت و… تشکیل می‌شوند.

سنگ آنتیک مصنوعی که جنس و رنگ خاصی دارد، از سمنت پلاست تولید می‌شود. به دلیل اینکه در سایز‌های مختلف تهیه می‌شود، نیاز به برش‌کاری زیاد ندارند. زمان قالب‌گیری آن از تجهیزات خاصی استفاده می‌شود تا مانع ریزش آن‌ها بعد از چسباندن شوند به همین خاطر تخلخل ندارد. سنگ‌های آنتیک مصنوعی مقاومت بالا و دوام بیشتری دارند . در این سنگها به دلیل وجود فضاهای خالی کمتر به هیچ عنوان قارچ و باکتری جمع نمی‌شود.

ویژگی‌‌های مثبت سنگ آنتیک

  • رنگ و مدل‌های متنوع
  • فرآیند نصب آسان
  • روی هر دیواری مثل دیوار گچی، سیمانی، سرامیکی و… قابل نصب است
  • قیمت بسیار مناسب
  • هدر رفت کمتر نسبت به سنگ‌های معمولی
  • در برابر یخ زدگی، آتش سوزی و سایش مقاومت بالایی دارد.

ویژگی‌های منفی سنگ آنتیک

  • قابلیت رنگ پذیری ندارد.
  • اگر نیاز به تغییر دکوراسیون باشد باید از دیوار کنده شود.
  • برای سقف قابل استفاده نیست.
  • در زمان زلزله خطرساز است.

انواع سنگ آنتیک نما و دکوراسیون داخلی

سنگ نما و دکوراسیون داخلی به چند دسته تقسیم می‌شود.

سنگ آنتیک گرانیتی:

از این سنگ بیشتر برای کف سازی استفاده می‌شود چرا که هزینه استخراج و صیقل دادن این سنگ بالاست و نسبت به سایر سنگ‌ها گران قیمت‌تر است. اما مزیتی که این سنگ دارد استحکام بالای آن و مقاومتی است که در برابر آب دارد. همچنین این سنگ ظاهر زیبایی دارد و به دلیل کار نهایی که بر روی سطح آن انجام می‌شود، به صورت چکشی، صیقلی، تیشه‌ای و کلنگی دیده می‌شوند که نوع صیقلی آن ظاهر زیباتری دارد و به خوبی رنگ و انعکاس نور را نمایش می‌دهد.

سنگ آنتیک ماسه‌ای:

دو نوع سنگ آنتیک ماسه‌ای وجود دارد: نوع آهکی و نوع سیلیسی. اگر ماسه‌ها با کمک کربنات کلسیم به هم بچسبد نوع آهکی و اگر با سیلیس به هم وصل شود نوع سیلیسی آن به وجود می‌آید.

سنگ آنتیک تراورتن:

سنگ آنتیک تراورتن زیبایی خاصی به نمای آشپزخانه و نمای خارجی خانه می‌‌بخشد. این نوع سنگ در اپن آشپزخانه به کار می‌رود. اما این سنگ نسبت به گرانیت از مقاومت پایین‌تری برخوردار است و سختی کمی دارد. به راحتی می‌توان آن را برش داد و ساب زد. تراورتن بلوری است و ظاهری زیبا دارد و علاوه بر چگالی زیادی که دارد، دارای تخلخل است و این ویژگی باعث می‌شود تا به صورت کامل به ملاط بچسبد.

سنگ آنتیک مالون:

سنگ مالون نوعی سنگ کاملاً تراش خورده است که بعد از استخراج با پتک به بخش‌های منظم تبدیل می‌شود. نوع آنتیک مالون برای نمای ساختمان بسیار کاربرد دارد. همچنین در نماسازی محوطه، سنگ فرش‌ها و پله ها، جدول سازی ها، طاق‌های زیرین دالان ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سنگ آنتیک قیچی:

سنگ قیچی از قطعه‌های سنگ تراورتن و مرمر و … در رنگ‌های مختلف به وجود می‌آید. این سنگ در دکوراسیون داخلی جزء پرکاربردترین متریالی است که می‌توان از آن‌ها در کنار کاغذ دیواری، ترموود و غیره استفاده نمود.

سنگ پازل آنتیک:

سنگ جدید پازل از قطعات کاملاً منظم سنگ‌ها ساخته می‌شود و بیشتر در نمای ساختمان‌ کاربرد دارد. سنگ‌های پازل انواع مختلفی شامل زنجیره‌ای، توری قیچی، لب پر دارند که می‌توانید با توجه به سلیقه خود نمونه‌های مختلف را انتخاب کنید.


تمیز کردن سنگ‌های آنتیک

با گذشت زمان سنگ‌ها ممکن است کثیف شوند. این کثیفی ممکن است به وسیله محلول غلیظ صابون یا شوینده‌ها در آب و برس زبر پاک شوند. هرگز از برس سیمی  یا محصولاتی با پایه اسید استفاده نکنید. و هنگام شستشو فشار زیادی به سنگ وارد نکنید تا سطح سنگ آسیب نبیند.


کلام آخر:

سنگ آنتیک به دلیل  زیبایی فوق العاده، وزن سبک، طرح و رنگ متنوع، مقاومت بالا و … انتخابی مناسب برای دکوراسیون داخلی است. این سنگ نسبت به مزایایی که دارد قیمتی بسیار مقرون به صرفه دارد اما قیمت سنگ آنتیک مصنوعی به دلیل استفاده از چسب مصنوعی و ملاط گران‌تر از سنگ طبیعی است.

Add a comment

*Please complete all fields correctly

پانزده + نه =

نوشته های مشابه

توری گابیون چیست و چه کاربردی دارد؟
درز انبساط و کاربرد آن
سنگ تایل یکدست و یکنواخت دهبید شایان
فروش ویژه گروه تولیدی سنگ احسان