توری گابیون چیست و چه کاربردی دارد؟

توری گابیون چیست و چه کاربردی دارد؟

توری گابیون چیست؟

کلمه گابیون ریشه ایتالیایی دارد؛ معنی آن محفظه بزرگ است. در صنعت به هر حصار فلزی، که با سنگ و سنگریزه پر شود؛ توری گابیون می‌گویند و به همین خاطر در ایران به آن توری سنگی نیز گفته می‌شود. این توری به عنوان فنس برای حصارکشی به کار می‌رود؛ و در پروژه‌های عمرانی برای مهار دیوارهای سنگی و دیوارهایی که امکان ریختن آن‌ها وجود دارد، استفاده می‌شود.

مشخصات فنی توری گابیون

مفتولی که به وسیله آن توری گابیون ساخته می‌شود از جنس گالوانیزه گرم است. گاهی برای بالا بردن طول عمر این توری، از روکش PVC استفاده می‌شود؛ اما این روش مرسوم نیست.

چشمه‌های تشکیل دهنده این توری به شکل شش ضلعی است؛ و ابعاد آن‌ها ۸*۸ ، ۸*۱۰ ، ۱۲*۱۰ ، ۵*۶ می‌باشد. ارتفاع این توری معمولا بین ۱ تا ۴ متر است؛ اما طول و عرض آن با توجه به درخواست مشتری قابل تغییر است.

امروزه این توری فقط به وسیله سنگ پر نمی‌شود؛ بلکه برای پر کردن آن از آجر، چوب، شیشه، سنگ رودخانه و… نیز استفاده می شود. اگر بخواهیم کار فانتزی داشته باشیم می‌توانیم از مصالحی مانند شیشه استفاده کنیم، اما اگر از سنگ استفاده شود کار زمخت تر به نظر می‌آید.


 بیشتر بخوانید: کدام مصالح برای نما مناسبتر است؟


ویژگی تأثیرگذار بر قیمت توری گابیون

توری گابیون مقرون به صرفه است و کاربرد فراوانی دارد. مشخصات فنی توری گابیون روی قیمت آن تاثیرگذار است. هرچقدر که این توری سنگین تر باشد؛ قیمت بالاتری دارد. عواملی مانند متراژ مختلف، انعطاف پذیری بالا،مقاومت در برابر رطوبت و فشار و… نیز بر قیمت این توری تاثیر می‌گذارد.

قبل از خرید این محصول باید محل استفاده از توری و چگونگی استفاده از آن را بررسی کرده، و متناسب با آن توری مورد نظر خود را انتخاب کنید.

موارد استفاده توری گابیون

توری گابیون کاربردهای زیادی دارد، از این توری به صورت عمده در پروژه‌های راه‌سازی و سدسازی استفاده می‌شود. علاوه بر آن، این توری به عنوان دیواری حائل برای محافظت از بناهای سست نیز استفاده می شود. در کل توری گابیون کاربردهای زیادی دارد که در این‌جا مواردی از آن را ذکر کرده‌ایم:

  • به عنوان دیوار حائل، محافظ ساحل در برابر سیلاب
  • مصرف برای عایق صدا
  • هدایت آب و سیلاب به سمت مسیر رودخانه‌ها
  • تقویت ساختار خاک
  • برای زیبایی در ساخت محوطه
  • مهار دیوارهای سنگی
  • جلوگیری از پوسیدگی لوله‌ها با ایجاد پوشش برای آن‌ها
  • تکیه‌گاه برای پل‌ها

مزایای استفاده از توری گابیون

توری گابیون طول عمر بالایی دارد؛ بدون اینکه زنگ بزند و تغییر شکل دهد حداقل ۴۰ سال عمر می‌کند. در برابر رطوبت هوا و آب مقاوم است؛ و نیاز به حفاظت فیزیکی ندارد.

مقاومت بالای این توری باعث می‌شود که، در برابر شرایطی مانند سیل و فشار یخ دوام داشته باشد. در مقابل قیمت بسیار پایینی دارد؛ و سنگ‌هایی که داخل این توری را پر می‌کند به مقدار فراوانی موجود، و ارزان است.

این توری ساختاری رولی یا برگی دارد؛ و به راحتی قابل حمل است. نصب آن نیز نیازمند تخصص خاصی نیست. اندازه و سایز آن نیز، با توجه به درخواست مشتری قابل سفارش است.

معایب استفاده از توری گابیون

این سازه به دلیل ساختار مخصوصی که دارد در تمامی فضاها قابل استفاده نیست؛ و در مکان‌های کوچک معمولا استفاده نمی‌شود. سنگ‌هایی که برای پر کردن توری در نظر گرفته می‌شود باید دقیقا به اندازه باشد؛ تا چیزی از شبکه‌ها خارج نشود. به دلیل فضای خالی موجود در بین سنگ‌ها، امکان راهیابی حشرات و حیوانات به آن وجود دارد.

سخن پایانی

امروزه میزان استفاده از توری گابیون افزایش یافته؛ و علاوه بر استفاده در پروژه‌های عمرانی در فضای شهری نیز از این توری استفاده می‌شود. به طور مثال برای کف پیاده‌رو ها و برای مبلمان شهری این توری به کار می‌رود. توری گابیون در دکوراسیون و تزئین نیز جایگاه خود را پیدا کرده است. به عنوان مثال از این توری برای ساخت دیوارهای تزئینی نیز استفاده می‌شود.


Add a comment

*Please complete all fields correctly

سه × پنج =

نوشته های مشابه

درز انبساط و کاربرد آن
سنگ تایل یکدست و یکنواخت دهبید شایان
انواع مصالح ساختمانی برای نما